شهردار يزد: براي اصلاح فرآيند ساخت و سازهاي شهر یزد آماده ایم

شهردار يزد: براي اصلاح فرآيند ساخت و سازهاي شهر یزد آماده ایم

شهردار یزد در دیدار با رئیس سازمان نظام مهندسی استان گفت: به خاطر حفظ هویت اصیل شهر یزد آماده هر نوع پشتیبانی و حمایت برای اصلاح فرایند ساخت و ساز هستیم.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد، جمال‌الدين عزیزي در ديدار هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با تأکید بر پاسداری از هویت شهر یزد، اظهارداشت: خلاف‌سازی‌ها نه فقط باعث هرج و مرج در ساخت و ساز می‌شود بلکه هویت شهری را از بین می برد و ملاحظه ساختمان‌های دهه‌های قبل به لحاظ نوع نقشه و معماری می‌تواند هویت آنها را نشان دهد اما در حال حاضر ساختمان‌سازی مقوله کاملاً رها شده است.

شهردار یزد ابراز امیدواری کرد: در مقوله‌های فنی، قانونی، معماری و هویتی، زمینه برای اصلاح ساخت و ساز فراهم شود.

وی با انتقاد از این که در گذشته مسیرهایی برای موارد خاص در ساخت و ساز پیش بینی شده اما به تدریج این موارد خاص به اموری عام تبدیل شده‌اند، کمیسیون ماده ۱۰۰ را مصداقی برای این شیوه دانست و تاکید کرد: در این زمینه اقدامات قاطعی باید صورت پذیرد.

عزیزی تصریح کرد: در فعاليت‌هاي شهرداري دیدگاه غالب و مغلوب شدن را در روابط کاری نداريم و صادقانه برخورد خواهيم کرد و متقابلاً در جهت مطالبه عمومی مایليم وحدت رویه کامل با سازمان نظام مهندسی ساختمان و سایر دستگاه‌های مرتبط با ساخت و ساز ایجاد شود.

رئیس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان یزد نيز در اين ديدار راجع به فرایند طراحی، اجرا و نظارت بر ساختمان‌سازی و نحوه تعامل سازمان نظام مهندسی ساختمان با شهرداری توضيحاتي ارائه کرد و افزود: امور ساخت و ساز سال‌ها رها بوده و طرح تفصیلی فعلی نمی‌تواند به لحاظ مشکلات موجود، حاکمیت پیدا کند.

مهدی سالاری با اشاره به این که روزهای دوشنبه هر هفته جلسات مشترکی با راه و شهرسازی و شهرداری در سطح مقامات ارشد این سه نهاد برگزار می‌شود، هماهنگی‌های انجام شده را کلید حل مشکل ساخت و ساز در وضعیت فعلی یزد اعلام کرد.

وی گفت: متاسفانه شهر یزد و ساخت و ساز آن در حال حاضر توسط کمیسیون ماده ۱۰۰ که باید صرفاً به تخلفات رسیدگی کند، اداره می‌شود.

در ادامه این نشست برخي اعضاي هيات رئيسه سازمان نظام مهندسي ساختمان استان نيز توضيحاتي راجع به موارد مرتبط با روند ساخت و ساز ارائه و افزودند: اهل حرفه بازوی علمی و فنی امور شهری به حساب می‌آیند لیکن آفات ساخت و ساز روزمره به مرحله بحرانی رسیده و به لحاظ حیثیت و سرمایه اجتماعی و کیفیت، نتایج کارها را تحت تاثیر قرار داده است.

اعضای هیات رئیسه اين سازمان برای حل مشکل خلاف‌سازی‌ها مراحل مختلفی را پیشنهاد کردند که از جمله آنها ورود شهرداری به لحاظ حاکمیتی، اصلاح فرآیندهای غیر واقعی و پیشگیری از اقدامات صوری و غیر واقع‌بینانه بود.

در گزارش هیات رئیسه نظام مهندسي همچنین اقدامات مربوط به امور رفاهی و رسیدگی به امور مهندسان به عنوان سرمایه‌های اجتماعی استان خاطر نشان شد.

آدرس کوتاه :